DESIGNER

MgA. Ivana Ostřanská,

(gymnázium, SPŠK – Střední průmyslová škola kožařská ve Zlíně,

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně – design doplňků a kožené galanterie)

Řemeslo jí bylo předáno paní Zorkou Brokešovou – roz. Čaňkovou, jejíž otec patřil do roku 1948 mezi prestižní výrobce a prodejce kožené galanterie s luxusním obchodem na ulici Kobližné v Brně.


Od roku 1990 pracuje pro privátní klientelu, vytváří řadu velmi atraktivních doplňků nejen z klasických materiálů, jako je hovězinová useň, ale vyhledává pro svoji tvorbu materiály jako jsou reptilie (hadinka, varaní useň) a zejména pštrosí useň, kterou si nechává i zakázkově zpracovávat a barvit.

Tyto materiály jsou natolik výlučné a luxusní, že vyžadují ze strany designéra naprostou jistotu jak v názoru, tak znalostech řemesla.


Jistá reflexe stavu současné nabídky českého autorského doplňkového designu, vede autorku k vytvoření nového brandu (nové značky), která by měla být jak po stránce estetické tak i po stránce manufakturního provedení naprosto srovnatelná se špičkovou zahraniční produkcí na poli současného doplňku.

V současné době spolupracuje s oděvní designérkou Klárou Nademlýnskou, vzniká již druhá kolekce doplňků pro sezónu podzim/zima 2013/14.

Doplňky vznikají buď v jejím profesionálně vybaveném atelieru , pokud jde o práci většího rozsahu, vybírá si pro ni zásadně české tradiční výrobce schopné udržet vysoké nároky na kvalitu.

Cílem této spolupráce je vrátit prestiž domácí průmyslové výrobě, která byla v minulosti na velmi vysoké úrovni.


Pátým rokem pracuje jako externí pedagog na VŠUP v Praze v Atelieru designu oděvu a obuvi, vedoucí ateliéru Liběna Rochová. Výuku vede formou workshopů, pod jejím odborným vedením student doplněk navrhne a také vytvoří.


Miluje mezioborové výzvy, kde spojením je materiál jejímu srdci nejmilejší – useň.

Realizuje projekty související s využitím usně v interiéru ve spolupráci s Ing. Václavem Gřešákem (fakulta technologická UTB Zlín) navrhla a realizovala interiérové zábradlí – dřevěné tvarované jádro potažené třísločiněnou usní.

english
© 2012 IOBAGS